Podívejte se na fotogalerii z Galavečeru oceňování dobrovolníků, neziskovek a společensky odpovědných firem!

Adresář neziskovek Jak založit nadaci, nadační fond 28. 11. 2022
Nadace a nadační fond jsou právnické osoby patřící do skupiny fundací. Jedná se sdružení majetku určeného ke konkrétnímu účelu. Jsou buď veřejné prospěšné (slouží k podpoře obecného blaha), soukromé (slouží k podpoře určité skupiny osob), anebo kombinace obojího (dobročinné fondy). Nadační jmění je zapsáno v nadačním rejstříku a smí být tvořeno pouze peněžitými prostředky, cennými papíry, nemovitými a movitými věcmi nebo majetkovými hodnotami, které mají předpoklad trvalého výnosu, přičemž musí mít hodnotu minimálně 500 000 Kč. Nadační fondy nejsou na rozdíl od nadací trvalého charakteru.
Může je založit jak fyzická, tak i právnická osoba. Jsou zakládány tzv. zakládací listinou, která musí mít u nadací podobu notářského zápisu (u nadačního fondu je to doporučeno) nebo popřípadě pořízením pro případ smrti.
Musí obsahovat následující:
- název a sídlo, název musí obsahovat slovo „nadace“ popř. „nadační fond“,
- jméno zakladatele a jeho bydliště nebo sídlo,
- vymezení účelu,
- údaj o výši vkladu, popřípadě o jeho nepeněžitém majetku,
- počet členů správní rady a jména a bydliště jejích prvních členů a údaj, jakým způsobem členové správní rady za fundaci jednají,
- počet členů dozorčí rady i jména a bydliště jejích prvních členů, nebo jméno a bydliště prvního revizora – v případě založení fundace pořízením pro případ smrti, v němž by zakladatel neurčil ani způsob jmenování prvních členů správní a dozorčí rady, popřípadě prvního revizora, jmenuje tyto orgány vykonavatel závěti nebo soud na návrh osoby, která na tom osvědčí právní zájem,
- určení správce vkladů,
- podmínky pro poskytování příspěvků z majetku fundace nebo vymezení okruhu činností, jež fundace může vzhledem k svému účelu vykonávat.
Do pořízení pro případ smrti je pak podle občanského zákoníku nutno uvést následující údaje:
- název nadace
- vymezení účelu, pro který se nadace zakládá
- údaj o výši vkladu
- údaj o výši nadačního kapitálu
- podmínky pro poskytování nadačních příspěvků.
Fundace musí mít alespoň tříčlennou správní radu a tříčlennou revizní komisi (popř. revizora), další orgány jsou dobrovolné. Fundace, stejně jako ostatní neziskové organizace, vznikají až zápisem do veřejného rejstříku. Stejně jako u ostatních může provozovat vedlejší hospodářskou činnost, ovšem její výnos musí být použit k účelům fundace.
Založení i zrušení fundace je již pro běžnou fyzickou osobu velmi náročné a doporučuje se komunikovat vznik takové neziskové organizace s odborníky.